Egzoszkielet na mundial – wszystko na dobrej drodze


Coraz bliżej do mundialu w Brazylii, gdzie pierwszego kopnięcia piłki ma dokonać sparaliżowany nastolatek uzbrojony w egzoszkielet sterowany siłą umysłu. Wiele wskazuje na to, że wszystko się uda, bo jak twierdzi koordynujący projekt Miguel Nicolelis, dotychczasowe rezultaty są znacznie lepsze, niż się spodziewano.

(Przeczytaj nowszy wpis TUTAJ)

O egzoszkielecie na mundialu pisaliśmy jakiś czas temu, ale cała sprawa z dnia na dzień przybiera coraz bardziej realny kształt. Pod koniec kwietnia jeden z ośmiu pacjentów z porażeniem dolnych kończyn, biorących udział w projekcie odbył pierwszy spacer w egzoszkielecie. Przeszedł osiemnaście kroków i trzy razy kopnął piłkę. Tego samego dnia dokonały tego kolejne, dwie osoby. „To trzech brazylijskich pionierów, którzy poruszają nas swoją odwagą i determinacją” – pisał Miguel Nicolelis na swoim profilu na Facebooku.

egzoszkielet na mundial

Od tego czasu egzoszkielet przetestowali już wszyscy nastolatkowie biorący udział w projekcie i – jak zapewnia jego koordynator – każdy z nich był pod wielkim wrażeniem, ponieważ wcześniej nie spodziewali się, iż kiedykolwiek znowu staną na nogi. Teraz muszą dokładnie poznać egzoszkielet i na nowo nauczyć się chodzić. Sami do tej pory nie wypowiadali się w mediach i są trzymani z dala od dziennikarzy.

egzoszkielet na mundial

Laboratorium w Sao Paulo pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a naukowcy z całego świata starają się, by dopracować najdrobniejsze szczegóły i dopiąć wszystko na ostatni guzik przed 12 czerwca. Wówczas, podczas inauguracyjnego meczu Brazylia-Chorwacja niepełnosprawny nastolatek w egzoszkielecie ma kopnąć pierwszą piłkę. Wcześniej ma wstać z wózka i przejść 25-metrowy odcinek.

Egzoszkielet sterowany za pomocą fal mózgowych ma blisko 1,8 metra wysokości i waży ok. 60-70 kilogramów. Przymocowany do niego użytkownik nie będzie jednak odczuwał jego ciężaru, ale będzie mógł czuć stawiane za jego pomocą kroki. W podeszwie maszyny zainstalowano bowiem czujniki, które przekazują odpowiednie sygnały do ramienia sterującej osoby.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=T0lPYeoe2Jg#t=22[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=C-BAXdji6Wo[/youtube]

źródło: copa2014.gov.br

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.