Egzoszkielet na mundialu


Tegoroczne rozpoczęcie mistrzostw świata w piłce nożnej będzie wyjątkowe. Pierwszego kopnięcia piłki podczas mundialu w Brazylii ma dokonać sparaliżowany nastolatek korzystający z niezwykłego egzoszkieletu sterowanego za pomocą fal mózgowych.

egzoszkielet na mundialu

Budowa egzoszkieletu jest częścią programu Walk Again Project opierającego się na międzynarodowej współpracy naukowców z ośrodków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwajcarii i Brazylii. Dr Miguel Nicolelis – pochodzący z Brazylii neurolog z Uniwersytetu Duke w Karolinie Północnej w USA podkreśla, że czas i miejsce, w którym zostanie pokazany egzoszkielet nie zostały wybrane przypadkowo, bo mundial to największa na świecie impreza sportowa. „Zaproponowaliśmy, by zamiast typowych i znanych wcześniej występów zaskoczyć świat naukowym pokazem” – mówił w rozmowie z CBS News i podkreślił, że jest to okazja, by pokazać bardzo ważny, społeczny aspekt nauki.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CAbNJUL4Rs8[/youtube]

W egzoszkielet zostanie ubrany jeden z brazylijskich nastolatków sparaliżowanych od pasa w dół – ten z kandydatów, który najlepiej wypadnie na treningach i testach z wykorzystaniem fal mózgowych. W końcu to za ich pomocą ma sterować tym wyjątkowym urządzeniem. Mamy nadzieję, że projekt uda się zrealizować na mistrzostwa, a w przyszłości pomoże on wielu niepełnosprawnym.

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.