Attention Tool – nowoczesne narzędzie do badań neuromarketingowych.


Rynek badań marketingowych, dzięki zastosowaniu BCI,  czeka wkrótce rewolucja. Już teraz, w badaniach, coraz częściej wykorzystywana jest technologia eyetracking. Dziś chce wam przedstawić oprogramowanie Attention Tool stworzone przez firmę iMotions, które oprócz eyetrackingu wykorzystuje analizę fal mózgowych EEG, reakcję skórno – galwaniczną (GSR) oraz odczytywanie emocji pojawiających się na twarzy badanego.

Pierwotnie Attention Tool było narzędziem analizującym ruch gałek ocznych badanego (eyetracking), jednak iMotions stale rozbudowywało platformę o kolejne moduły. Najnowsza wersja Attention Tool 5.1 składa się z jądra programu (core) oraz modułów, które można dobierać według potrzeb. Portfolio klientów iMotions, którzy korzystali z oprogramowania AT jest bardzo duże i obejmuje m. in. Uniwersytet w Harvardzie, Uniwersytet Yale, U.S. Air Force, GfK, P&G, Gillette, Kraft czy Nestle. Założyciel i Prezes firmy Peter Hartzbech podkreśla, że jest to proste w użyciu, przystępne cenowo rozwiązanie, które łatwo dostosować do konkretnych potrzeb.

[vimeo]http://vimeo.com/54075261[/vimeo]

 

Platforma Attention Tool składa się z trzech głównych modułów, które odpowiadają za inne obszary badań: eyetracking (analiza ruchu gałek ocznych), biosensory (do analizy fal mózgowych EEG oraz GSR – badanie reakcji skórno – galwanicznej) oraz analizę mimiki twarzy podczas badania.

 

Eye tracking

Tutaj rozróżniamy dwa główne typy badań:

Remote Eye Tracking – moduł zdalnego śledzenia oczu – bada bodźce wyświetlane na ekranie np. filmy, zdjęcia, strony internetowe

Mobile Eye Tracking – okulary – badania przeprowadzane w „terenie” np. widoczność billboardów na ulicach, ułożenie towarów na półkach w supermarketach itp.

Eyetracking ma ogromną wartość przy analizie opakowań produktów. Dzięki temu badaniu możemy optymalizować wygląd, kształt i rozmieszczenie informacji na opakowaniu w każdym etapie cyklu życia produktu.

AT jest kompatybilny z urządzeniami: Tobii, SMI,  ASL, Eye Tech, Mirametrix i Positive Science.

AttentionTool FACET fot. imotionsglobal.com 

Analiza mimiki twarzy

Umożliwia śledzenie i analizę emocjonalnych reakcji badanych w czasie rzeczywistym. Rozróżnia osiem rodzajów mimiki twarzy – emocji podstawowych  (zarówno pozytywnych jak i negatywnych) oraz emocji mieszanych (dwóch i więcej). Zaawansowane narzędzie biometryczne FACET SDK to dzieło firmy Emotient, które jest zintegrowane z platformą Attention Tool. W ciągu ostatnich pięciu lat system analizy mimiki twarzy stosowało ponad 130 uniwersytetów na całym świecie.

 

 

 

 

Biosensory

EEG – Attention Tool jest w pełni zintegrowany z urządzeniami EEG, które za pomocą czujników rozmieszczonych na głowie dostarczają dane dotyczące aktywności mózgu badanego w czasie rzeczywistym. Do badań wykorzystuje się urządzenia Emotiv EEG oraz B-ALERT AT10.

GSR – analogicznie jak z urządzeniami do badania EEG, platforma AT jest zintegrowana z czujnikami do pomiaru GSR (ang. galvanic skin response). Pomaga to na analizę przeżywanych emocji oraz spontanicznej reakcji na bodźce zewnętrzne. Warto dodać, że GSR jest wykorzystywany również jako trening biofeedback. Z oprogramowaniem współpracują urządzenia Shimmer GSR oraz Affectiva Q-Sensor GSR.

 

A jak wygląda badanie marketingowe przy wykorzystaniu eyetracking i EEG w praktyce? Zobaczcie to na przykładzie reklamy Mercedes Benz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-IUM-vZaWhc[/youtube]

Więcej informacji znajdziecie na stronie iMotions.

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.