Nietypowy zestaw do ALS ice bucket challenge


Chory na stwardnienie zanikowe boczne Steve Saling jest sparaliżowany i nie może mówić, jednak nie przeszkodziło mu to wziąć udziału w ALS ice bucket challenge. Dzięki specjalnemu zestawowi sterowanemu za pomocą ruchów gałek ocznych wylał wiadro lodowatej wody na Dana Bachera, prezesa fundacji Speak Your Mind.

als ice bucket challenge

Akcja ALS ice bucket challenge ogarnęła cały świat, promując wiedzę na temat tej rzadkiej choroby. Pierwszy raz widzimy jednak wykonanie zadania w ten sposób. Działanie zestawu jest stosunkowo proste. Kamera śledząca ruchy gałek ocznych Steve’a została podłączona do zapadni z wiadrem. Wystarczyło zatem zaledwie jedno spojrzenie, by uruchomić zapadnię i wylać kubeł zimnej wody.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=a30AUJigXJc[/youtube]

Fundacja Speak Your Mind zajmuje się tworzeniem prostych i niedrogich technologii, które mają poprawić jakość życia osobom sparaliżowanym, w tym chorym na stwardnienie zanikowe boczne (w Polsce używamy skrótu SLA od łac. sclerosis lateralis amyotrophica). Wykorzystując m.in. eyetracking pomaga komunikować się ze światem osobom, które są zamknięte we własnym ciele. Zachęcamy do zapoznania się z jej działalnością na stronie www.speakyourmindfoundation.org

 

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.