Aplikacja ułatwiająca życie pacjentom z SLA


Włączenie światła lub zmiana głośności w telewizorze są dla nas drobnymi, codziennymi czynnościami, jednak dla wielu pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA) lub podobnymi schorzeniami są to niewykonalne zadania. Właśnie tym osobom ma pomóc oprogramowanie, które powstało we współpracy Philipsa oraz firmy Accenture z wykorzystaniem urządzenia Emotiv.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=I3ZOPTy_kAo[/youtube]

Co to jest SLA?

Stwardnienie zanikowe boczne (znane również jako SLA lub choroba Lou Gehriga) to postępująca choroba neurodegeneracyjna. Polega na porażeniu neuronów ruchowych i prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała. Doprowadza do niepełnosprawności ruchowej, lecz nie umysłowej, zatem pacjenci w późnym stadium choroby często stają się całkowicie sparaliżowani, jednak zachowane zostają funkcje ich mózgu.

aplikacja dla osób z SLA

Na czym polega oprogramowanie?

Aplikacja stworzona we współpracy Philipsa z Accenture ma na celu pomoc osobom z SLA w wykonywaniu kilku podstawowych czynności za pomocą komend głosowych, ruchów gałek ocznych oraz za pomocą fal mózgowych. Dzięki temu pacjenci mogą kontaktować się ze światem zewnętrznym wysyłając wiadomości tekstowe oraz kontrolować takie produkty jak osobisty alarm medyczny Philips Lifeline, telewizor lub system sterowania oświetleniem.

Kiedy pacjenci tracą kontrolę mięśni, zdolność mowy i śledzenia ruchu gałek ocznych nadal mogą obsługiwać te urządzenia za pomocą poleceń wysyłanych z mózgu. Urządzenie Emotiv Insight Brainware odbiera sygnał ich fal mózgowych, a następnie przekazuje go do odbiornika i poszczególnych urządzeń. Poręczny wyświetlacz zapewnia wizualną informację zwrotną, która pozwala obsługującemu na poruszanie się po menu aplikacji.

Philips i Accenture podkreślają, że aplikacja nie jest jeszcze dostępna, ale przetestowali ją już pacjenci z SLA. Zapewniają też, że są otwarci na rozmowy z innymi firmami, które chciałyby się zaangażować w tej projekt.

aplikacja dla osób z SLA

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.