Neurobridge – pomost między mózgiem i mięśniami


Sparaliżowany, 23-letni Ian Burkhart po raz pierwszy od czterech lat może poruszać swoją ręką za pomocą myśli. Pomaga mu w tym specjalny implant umieszony w części mózgu odpowiedzialnej za poruszanie kończynami.

Ian jest sparaliżowany po nieudanym skoku do wody, podczas którego doznał poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Takie zmiany często są nieodwracalne, ale tego typu osobom mają pomóc działania lekarzy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio oraz naukowców z Instytutu Battelle’a. Temu właśnie ma służyć technologia o nazwie Neurobridge.

Neurobridge to swoisty pomost między mózgiem i kończynami. Działa dzięki implantowi umieszczonemu w głowie pacjenta, który przekazuje sygnał bezpośrednio do poszczególnych mięśni. W ten sposób technologia omija uszkodzone nerwy, które stają na drodze sygnału wysyłanego z mózgu.

Transmisja sygnału trwa krócej niż jedną dziesiątą sekundy – jest dłuższa niż proces biologiczny, ale mimo to nowa technologia ma pozwolić sparaliżowanym osobom względnie normalnie żyć. Oczywiście Neurobridge nie zmieni od razu życia wszystkich osób z urazami rdzenia kręgowego, a przed naukowcami jeszcze długa droga nad udoskonalaniem tej technologii. Nie mniej pierwszy test, który został nagrany na wideo robi wrażenie i wygląda bardzo obiecująco.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fEbioFpdK5E[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DEBWtE6ctAg[/youtube]

 

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.