Komputer odczytujący emocje


Firma Dell pracuje nad oprogramowaniem, które będzie w stanie odczytać nastrój użytkownika. Niewykluczone, że zostanie ono wdrożone w 2017 roku i będzie miało zastosowanie zarówno w biurze, jak i w domu. Aplikacja musi być jeszcze dopracowana i na razie trwają jej testy.

źródło: Dell Inc.

Urządzenie dostrojone do Twojego nastroju

Jai Menon, szef działu badań i rozwoju firmy Dell wierzy w przyszłość tego typu rozwiązań. W rozmowie z BBC podkreślił, że oprogramowanie ma ułatwić życie użytkownikowi. Jeżeli np. będzie on mocno skoncentrowany nad jakimś zadaniem, aplikacja może przełączać rozmowy przychodzące do poczty głosowej, aby nie rozpraszały go telefony. Jeżeli z kolei będzie się koncentrował przez dłuższy czas, aplikacja zaproponuje mu chwilę przerwy.

Oprogramowanie ma być również przydatne dla graczy. Gdy np. wyczuje, że ktoś jest znudzony daną grą, może automatycznie podnieść poziom jej trudności. Jeżeli natomiast gracz będzie sfrustrowany, nie mogąc przejść danego poziomu, komputer może mu zaproponować pomoc w przejściu konkretnego zadania.

Testy oprogramowania i urządzeń

Menon podkreśla, ze przetestowano już działanie aplikacji w połączeniu z dostępnymi na rynku, prostymi urządzeniami odczytującymi fale mózgowe, takich firm jak m.in. Neurosky. Naukowcy sprawdzają, czy mogą one być wykorzystywane w celu uzyskania wiarygodnych informacji o stanie emocjonalnym użytkownika. Czy jest on szczęśliwy, smutny, znudzony czy sfrustrowany.

Dotychczasowe testy wykazały, że aktualna wersja oprogramowania jest w stanie zidentyfikować nastrój użytkownika w ok. 50 procentach. Jai Menon uważa, że produkt nabierze sensu, gdy uda się osiągnąć wynik co najmniej 90-procentowy. Jeżeli nie uda się tego osiągnąć na podstawie fal mózgowych, być może trzeba będzie wzbogacić odczyty o rytm serca czy poziom tlenu we krwi, które również są możliwe dzięki nieinwazyjnym urządzeniom.

Dell nie jest jedyną firmą, która szuka zastosowań związanych z BCI (brain-computer interface). Z pewnością jest to jeden z kierunków rozwoju nowych technologii, a my oczywiście będziemy śledzić kolejne nowinki z tym związane.

źródło: BBC

 

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.