OpenBCI – kolejny projekt ufundowany w serwisie Kickstarter.


Kolejny projekt związany z BCI (brain-computer interface) pozyskał finansowanie w serwisie Kiskstarter.com. Joel Murphy i Conor Russomanno wnioskowali o 100 000 $ na rozwój projektu OpenBCI – interfejs mózg -komputer (brain- computer interface) opartym na otwartym oprogramowaniu (open source), który pozwoli uzyskać dobrej jakości dane dotyczące zakresu fal mózgowych. W kampanii, która zakończyła się wczoraj, zebrano 215 438 $ co pozwoli na dalszy rozwój projektu. 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FIg-LXPul0A[/youtube]

Czym jest OpenBCI ?

Platforma OpenBCI w założeniu, to nie tylko tanie, programowalne urządzenie, które w połączeniu z komputerem pozwala na analizę fal mózgowych EEG, ale również próba zaangażowania środowiska skupionego wokół otwartego oprogramowania (open source) w rozwój innowacyjnych projektów związanych z ludzkim mózgiem. Dzięki funduszom zebranym w serwisie Kickstarter, płytka OpenBCI będzie przygotowana do masowej produkcji i dostępna dla ogółu społeczeństwa w takich obszarach jak m. in.: neurogaming, trening biofeedback, kontrolery urządzeń czy programów komputerowych.

 OpenBCI fot. kickstarter.com

Interfejs mózg – komputer (BCI) jest stosunkowo nową dziedziną nauki, która ma potencjalnie nieograniczone pole zastosowań – od labolatoryjnych, poprzez medyczne, aż po wykorzystanie w normalnym życiu przez zwykłych ludzi. Urządzenia te pomagają w leczeniu ADHD, leków, depresji i innych psychologicznych dolegliwości. Ponadto trening biofeedback i neurofeedback wykorzystywany jest przez osoby zdrowe (artyści, muzycy, menadżerowie) w celu poprawy koncentracji, pamięci czy relaksacji. Urządzenia przenośne BCI robią się coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo (np. urządzenia NeuroSky czy Emotiv Systems), i niedługo staną się częścią naszego codziennego życia wykorzystywana w nauce, zabawie i pracy.

OpenBCI fot. kickstarter.com

W płytce interfejsu użyto procesora ADS1299 firmy Texas Instruments, jest to 8 kanałowy, niskoszumowy, 24 bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy zaprojektowany specjalnie do pomiaru bardzo niskich sygnałów elektrycznych używanych w badaniach EEG. Ponadto za pomocą modułu OpenBCI Daisy Board można dodać dodatkowych 8 kanałów do systemu. 

OpenBCI fot. kickstarter.com

OpenBCI w formie płytki będzie umieszczone nakładce na głowę, kształtem przypominającą pająka w której umieszczone będą sensory. W założeniu twórców, każdy będzie mógł wydrukować sobie taką nakładkę na głowę na drukarce 3D.

OpenBCI fot. kickstarter.com

Więcej informacji na temat tego projektu znajdziecie na stronie projektu TUTAJ.

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.