Aurora – świadome śnienie. Nowy projekt na Kickstarter.


Niedawno pisałem o polskim projekcie NeuroOn, który zdobył sympatię i finansowanie w serwisie Kickstarter.com . Dziś kolejny projekt – Aurora, wykorzystujący technikę biofeedback i BCI, żeby osiągnąć świadome śnienie. Aurora to projekt amerykańskiej firmy iWinks LCC z San Diego, która do dzisiaj pozyskała prawie 120 000 $ w serwisie Kickstarter.com na jego realizację.

(fot. iwinks.org)

(fot. iwinks.org)

Pomysł świadomego śnienia narodził się dużo wcześniej niż film „Incepcja”, w którym to kontrolowano ludzkie sny. Aurora Dzięki zastosowaniu technologii BCI (brain – computer interface)  firmy Neurosky pomoże uświadomić nam kiedy śnimy i dzięki temu wpływać na nasze sny. Opaska, którą założymy przed zaśnięciem, gdy osiągniemy fazę REM naszego snu, wprowadzi nas w świadomy sen (dzięki specjalnym dźwiękom i sygnałom świetlnym). Załośenie specjalistów z iWinks LCC jest takie, że jeśli uświadomimy sobie, że śnimy – możemy zmieniać senną rzeczywistość i ją kontrolować. Dzięki temu, możemy kreować nasze marzenia senne: zmieniać otoczenie, walczyć ze smokami czy zostać piratem – tu jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=f7za7OkjPVY[/youtube]

Świadome śnienie jest czymś więcej niż tylko rozrywką, może także poprawić nasze życie na jawie. Badania pokazują, że osoby, które świadomie śnią, mają mniej nocnych koszmarów sennych, niższy poziom stresu i niepokoju podczas snu. Śpimy przez jedną trzecią naszego życia, dlaczego więc nie szukać inspiracji w marzeniach sennych które zrealizujemy w naszym codziennym życiu?

Aurora opiera się na pomiarze aktywności naszych fal mózgowych (EEG), ruchu gałek ocznych oraz śledzeniu ruchu ciała podczas snu. Współpracuje z urządzeniami z systemami Android, iOS oraz komputerami stacjonarnymi. Łączy się z nimi bezprzewodowo za pośrednictwem technologii Bluetooth.

(fot. iwinks.org)

Podczas snu przechodzimy w różne jego fazy, dlatego ważne jest żeby obudzić się gdy jesteśmy w jego lekkiej fazie. Aplikacja Aurora, działa jak inteligentny budzik, który pomoże nam obudzić się w optymalnym momencie cyklu. Wybudzenie w tym momencie sprawi, że  temu będziemy czuć się lepiej i bardziej wypoczęci.

Oprogramowanie Aurory będzie miało otwarty charakter, dzięki czemu twórcy z iWinks wierzą, że urządzenie to stanie się narzędziem w rękach programistów, którzy stworzą aplikacje dla Aurory w takich dziedzinach jak biofeedback, medytacja czy wykorzystanie jej do szkoleń.

Urządzenie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wejdzie do sprzedaży w czerwcu 2014 roku. Aurora kosztować będzie około 175 $.

Więcej informacji na stronie Kickstarter.com oraz na stronie iWinks. tutaj

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.