Mów za pomocą umysłu – pomoc dla sparaliżowanych


Umysł Maggie jest sprawny w przeciwieństwie do reszty jej ciała. Jak można pomóc osobom, które znalazły się w podobnej sytuacji? Amerykańska fundacja Speak Your Mind opracowała proste i niedrogie narzędzie. SYMeyes to okulary, które pozwalają sparaliżowanym osobom kontaktować się ze światem zewnętrznym.

Speak Your Mind

W 2006 roku, na tydzień przed ukończeniem studiów Maggie doznała poważnego udaru mózgu. Miała jedynie 22 lata. Rokowania nie były najlepsze, ponieważ lekarze stwierdzili u niej stan wegetatywny, jednak jej matka nie dała za wygraną w walce o córkę i staraniach o kontakt Maggie ze światem. W końcu, w zeszłym roku trafiła do fundacji Speak Your Mind i wraz z córką skorzystała z prototypu narzędzia nazwanego SYMeyes.

Maggie była w stanie poruszać jednym okiem i po pewnym czasie okazało się, że jej umysł pozostał w nienaruszonym stanie, jednak został uwięziony wewnątrz jej ciała. Teraz w końcu ma kontakt z córką, która za pomocą specjalnych okularów i komputera jest w stanie odpowiadać na proste pytania.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2sFJCT-a4zo[/youtube]

Istnieją systemy eyetrackingowe, które pomagają osobom sparaliżowanym, ale są one dosyć drogie i skomplikowane. Technologicznie więc SYMeyes nie jest czymś zupełnie nowym, jednak dzięki niskiej cenie może pomóc wielu ludziom. Poza tym może być dostosowany do konkretnych potrzeb poszczególnych osób.

Dan Bacher, założyciel fundacji Speak Your Mind podkreśla, że podobne systemy kosztują 10-15 tysięcy dolarów, podczas gdy koszt SYMeyes to zaledwie 30 dolarów. Zapewnia też, że jego młoda fundacja stale szuka podobnych rozwiązań i chce pomóc jak największej liczbie osób sparaliżowanych, ponieważ zwyczajnie one na to zasługują. Trzymamy więc kciuki za jej dalszy rozwój.

Podziel się tym wpisem z przyjaciółmi i znajomymi.